בניית תוכנית עסקית

 

כל עסק מוכרח שתהיה לו תוכנית עסקית מסודר ומפורטת, תוכנית שתכסה את כל האפשרויות ואת כל המהלכים העתידיים. באמצעות התוכנית אתם תוכלו לקבל את ההחלטות התאורטיות, כך שתראו שלכל החלטה שתעשו תהיה גם היתכנות כלכלית. בסופו של יום באמצעות התוכנית המפורטת, אתם תגיעו למצב שאתם נמנעים מטעויות – ומצליחים למקסם את קבלת ההחלטות, כך שאתם תוציאו מהעסק שלכם את הטוב ביותר.

אחת מהטעויות הנפוצות ביותר של מרבית העסקים בישראל היא שהם פועלים על פי תחושות הבטן, הם לא פועלים על פי תוכנית עסקית מסודרת שמתווה את הדרך. הטעות הזאת אולי בהתחלה לא מורגשת כל כך, אך עם הזמן ככל שהעסק יגדל ויצמח אתם תרגישו כי ללא תוכנית מסודרת אתם תלכו לאבדון. מהסיבה הזאת כבר מתחילת הדרך מוטב שתהיה תוכנית מסודרת ומאורגנת. 

מה השימושים השכיחים ביותר של תוכניות עסקיות?

ברוב המקרים המטרה הראשית בבניית תוכנית עסקית היא בכדי לגייס משקיעים. ברגע שאתם מציגים למשקיע העתידי את התוכניות העסקיות שלכם, הוא יוכל להחליט האם הוא מעוניין להשקיע בעסק שלכם או שלא. ברוב המקרים אם לא תגיעו עם תוכנית מסודרת, המשקיע יחליט לוותר על ההשקעה – ואתם תמצאו את עצמכם יוצאים בידיים ריקות וללא שום השקעה.

אך שימוש נוסף ולא פחות חשוב הוא לתכנן את הצעדים הבאים שלכם בעסק. כלומר שתדעו בדיוק מה אתם הולכים לעשות בשנים הקרובות, מבלי שיהיו הסחות דעות שיסיתו אתכם מהמסלול. ברגע שאתם פועלים על פי תוכנית מסודרת, אתם תוכלו להגיע ליעדים שאתם מצבים לעצמכם – ואולי אפילו תוכלו להגיע ליעדים נוספים שלא היו בתכנון.באיזה שלב צריכה להיות תוכנית עסקית?

הרבה מאוד בעלי עסקים שעושים את הצעדים הראשונים שלהם לא בונים תוכניות עסקיות, והם חושבים שעם הזמן הם יצליחו לגבש תוכניות מסודרות. אך למען האמת אין מקום להתמהמה, תוכנית לעסק חייבת להתבצע בתחילת הדרך – עוד לפני שאתם מקימים את העסק.

מדוע חשוב שתהיה תוכנית כבר מההתחלה? מכיוון שרק ככה אתם תוכלו להיות בטוחים שאתם מכניסים את עצמכם למקום נכון עבורכם. רק אחרי שתראו את התוכנית העסקית בצורה מפורטת, אתם תוכלו לדעת את סיכויי ההצלחה שלכם ואת ההכנסות הצפויות לכם בשנים הראשונות. הרי אתם לא תרצו להכניס את עצמכם למקום שיגרום לכם להפסיד כסף, זוהי תהיה החלטה לא נכונה ולא בריאה.

הטעויות הנפוצות ביותר בבניית תוכנית עסקית

אתם צריכים להגיע למצב שבו אתם בונים את התוכנית הטובה ביותר עבורכם ועבור העסק שלכם. ככל שהתוכנית תהיה בנויה בצורה טובה יותר, כך כמובן אתם תוכלו לקצור ממנה את הפירות וליהנות ממנה שהעסק שלכם יגדל. 

אל תבנו תוכנית תחת לחץ. אחת מהטעויות הנפוצות ביותר היא לבנות תוכנית עסקית תחת לחץ, כי כך אתם עשויים לבנות תוכנית לא מספקת. אתם צריכים לבנות תוכנית בצורה נינוחה ורגועה, כך תוכלו להיות בטוחים שהיא טועה.

אל תבנו תוכנית ללא איש מקצוע. החשיבות של התוכנית היא קריטית להצלחת העסק, ואתם לא יכולים לזלזל בה. לכן חשוב מאוד שאת התוכנית אתם תבנו ביחד עם אנשי מקצוע מנוסים, כאלה שיוכלו להכין אתכם לקראת כל תרחיש.

איך ניתן לדעת שהתוכנית העסקית מספיק טובה?

הדרך היעילה ביותר שבה תוכלו לבחון את התוכנית העסקית שלכם היא כמובן דרך מבחן התוצאה. כאשר העסק שלכם יתחיל לממש את הפוטנציאל הטמון בו, אתם תוכלו לדעת כי התוכנית העסקית שבניתם היא בהחלט כזאת שמתאימה לעסק. חשוב מאוד לתת לתוכנית העסקית את הזמן הנדרש על מנת שהיא תוכל להביא את התוצאות הרצויות.

לא מעט בעלי עסקים רוצים לראות תוצאות כאן ועכשיו, אך ברוב המקרים מדובר על תהליך שלוקח זמן. אם אתם תהיו סבלניים ותיתנו לאותה תוכנית עסקית הזדמנות להביא את התוצאות, רק אז תוכלו להחליט האם היא מספיק טובה או שלא.

אך אין לכם מה להיכנס לפאניקה, במקרה שבו התוכנית איננה מביאה את התוצאה הרצויה – אתם תמיד תוכלו לבצע חישוב מסלול מחדש. תזכרו כי מדובר על ניסוי וטעיה, אך לרוב כאשר תעבדו עם אנשי המקצוע הנכונים – לא תהיה שום סיבה שתכשלו, אתם בטוח תצליחו לבנות תוכנית מעולה.